انرژی سیوینگ

صرفه جویی انرژی با شناخت ۴ مورد مهم در الکترومارکت

صورت حساب برق و انرژی های هدر رفته

سلام خدمت دوستان و همراهان عزیز همانطور که میدانید جهان امروز به انرژی و روش های صرفه جویی انرژی اهمیت بیشتری میدهد. اما بر خلاف جامعه امروز ما ، بخش وسیعی از جهان قبض برقی را که هم تراز یک خانه چهار اتاق خوابه است را پرداخت نمی کنند. شما ملزم به دانستن این هستید که انرژی در چه قسمتی از وسیله تأسیساتی شما صرف می شود و چگونه می توانید از آن با کمترین بدهی مالی بیشترین سرمایه را بسازید. این با تجهیزات الکتریکی مناسب و در مکان های مناسب صورت می یابد.

[quote]

در پاراگراف های بعدی، پست های مختلف و تجهیزات الکتریکی تأسیسات را می بینید، که می تواند به منظور کمک به شناسایی تلفات انرژی مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرد.[/quote]

بطور کلی هریک از تجهیزات را باید بر این اساس برآورد کرد که آنها چه مقدار بهره وری و صرفه جویی در زمان اوج مصرف، تقاضای انرژی، جریمه ها و فرآیند های اعتبارسنجی را افزایش می دهند.

مجموعه فرمولهای پرکاربرد مهندسی برق در یک صفحه اکسل

نصب اینورتر و ۵ نوع از شایع ترین انواع بار موتور

۴ پارامتر مهم برای شناسایی//

توان مصرف شدهاین بخش مقدار کل انرژی استفاده شده را در طول دوره صورت حساب (برحسب کیلووات ساعت)، طبقه بندی می نماید.
جریمه راکتیوضریب توان یا کوسینوس فی تأسیسات شما به هر میزان کم باشد، جریمه بالاتری را برای شما رقم خواهد زد.
زمان استفادهبرای بهبود هزینه های بالای توان تولید شده در طول ساعات اوج مصرف در روز، بزرگترین کاربران توان، بهره بالاتری را برای استفاده در زمان اوج مصرف می پردازند. معمولا خارج از زمان اوج مصرف (شب) هزینه های استفاده به میزان قابل توجهی پایین می آید.
تقاضااین حداکثر بار (برحسب کیلووات ساعت) توسط تجهیزات امکانات شما، روی سیستم ابزار است، چنانکه در بیش از یک فاصله زمانی خاص ثبت شده است.
مطالعه کنید
بررسی اینورتر های ولتاژ پایین LV ولتاژ متوسط MV ولتاژ بالا HT در صنعت (1)

 

برای شناسایی تلفات انرژی چه باید کرد؟

پس بنابراین، به منظور انجام اقدامات صرفه جویی انرژی برای صورت حساب برق خود، در ابتدا شما باید تجهیزات تأسیسات الکتریکی خود را بازرسی کنید و برای بررسی صرفه جوئی ها، سعی کنید به پارامتر های توضیح داده شده در بالا دست یابید. برخی از تجهیزات اصلی برق در تأسیسات به شرح زیر است:

ترانسفورماتورها

با قرار دادن ترانسفورماتور نزدیک تر به مصرف کننده، شما به اقتصاد بهتر و توزیع توان بهتر و کیفیت برق بهتر دست خواهید یافت. این دو راه حل های ترانسفورماتور، می تواند بهره وری را افزایش و جریمه های استفاده را کاهش دهد.

= ذخیره های متوسط بهره وری

= ذخیره های متوسط جریمه

۱۱ عامل اختلال در کیفیت برق + راه حل ها

انرژی کارامد ترانسفورماتور

دمای پایین افزایش انرژی کارامد ترانسفورماتور، به طور کلی تا حد زیادی عمر متوسط و افزایش قابل توجه قابلیت ها را فراهم می سازد. این ترانسفورماتور ها در ۲۴ ساعت روز و جایی که انتظار می رود رشد بار وجود داشته باشد می توانند برای سیستم های نیازمند به واحد بارگیری بین %۱۰۰-۸۰ از امتیاز پلاک، به تقلیل هزینه های عملیاتی کمک کنند.

Eaton’s High-Efficiency Transformers
Eaton’s High-Efficiency Transformers
[quote]

این ها به طور اختصاصی برای پیوستن به استانداردهای کارامد انرژی NEMA و برنامه هایی که در آن بارگذاری متوسط بیش از %۵۰ است طراحی شده اند، این افزایش تدریجی حرارت (۸۰ یا ۱۱۵ درجه سانتیگراد) سبب ارائه صرفه جویی قابل توجهی می گردد.[/quote]

در پی تلفات انرژی کمتر در ترانسفورماتورها و کاهش تولید گرما که منجر به کاهش هزینه های تهویه مطبوع می شوند، صرفه جویی های قابل توجه تحقق می یابند.

مطالعه کنید
چگونه اینورتر مصرف انرژی الکتروموتور را کنترل می‌کند و کاهش می‌دهد

=متوسط ذخیره های بهره وری

ترانسفورماتورهای کاهش هارمونیک

کاهش جریان های هارمونیک و دستیابی به بسیاری از فواید و منافع، هزینه های تعمیر و نگهداری و جایگزینی شما را کاهش می دهد. کاهش دمای کاری بیش از حد ترانسفورماتور ها یکی از الزامات است. به طوری که در روند عملیاتی ترانسفورماتور با دمای پایین، هزینه کمتری صرف سیستم تهویه می گردد.

بنابراین حتی در دمای پایین هم، به علت کاهش حرارت شما هنوز هم می توانید زیر ظرفیت پلاک، بدون نیاز به برآورد مجدد ترانسفورماتور از ظرفیت کامل آن استفاده کنید. همچنین که باعث می شود تا به محدوده IEEE519 بپیوندد.

=متوسط جمع آوری جریمه ها

حذف هارمونیک ها راهکار اصلی کاهش دمای ترانسفورماتورها
حذف هارمونیک ها راهکار اصلی کاهش دمای ترانسفورماتورها

توان تهویه محصولات

پتانسیل امکانات خود را بالا ببرید! اگر شما دارای تجهیزاتی با کارایی بالا هستید، برای یافتن سرمایه ای بیش از سرمایه خود، نیازمند توان عملکردی بالا برای آماده سازی محصولات هستید.

=حذف جریمه های بالای راکتیو

خازن های تصحیح کننده ضریب توان

ضریب توان بالای خود را حفظ کنید، ظرفیت سیستم خود را افزایش دهید، و جریمه کمتری را پرداخت کنید. در بیشتر موارد بازپرداخت کمتر از دوسال و بسیاری از دفعات کمتر از شش ماه است. این تأثیر عمیقی بر صورت حساب برق شما می گذارد.

=حذف جریمه های بالای راکتیو

سیستم کنترل و حذف هارمونیک های شبکه و اصلاح ضریب (تابلو خازن) و کیفیت برق با توان 1600 آمپر. نصب شده در شرکت کسری پلاستیک آقای تاجیک. طراحی و ساخت گروه مهندسی الکترمارکت.
سیستم کنترل و حذف هارمونیک های شبکه و اصلاح ضریب (تابلو خازن) و کیفیت برق با توان ۱۶۰۰ آمپر. نصب شده در شرکت کسری پلاستیک آقای تاجیک. طراحی و ساخت گروه مهندسی الکترمارکت.

 

فیلتر های هارمونیک

هارمونیک ها پول و انرژی را هدر می دهند. دو موردی که هیچکس نباید آنها را هدر دهد. به طور کلی فیلتر های هارمونیک منفعل اتوماتیک و ثابتی هم تراز با تصحیح کننده هارمونیک فعال وجود دارند که شما را در جهت صرفه جویی در توان سوق خواهند داد،. بعلاوه اینکه همگی به استانداردهای IEEE 519 پیوسته اند.

مطالعه کنید
5 عاملی که راندمان موتور را کاهش می دهد و راه چاره آن درالکترومارکت

فیلتر های اتوماتیک از سیستم نظارت می کنند و برای حفظ یک سطح ثابت از نظر ضریب توان از ظرفیت تأسیسات کم یا به آن اضافه میکند.

=جمع آوری جریمه های پایین

فیلتر های هارمونیک فعال

کنترل هارمونیک فعال برای نظارت بر سیگنال الکتریکی منحرف شده فراهم می شود. و همچنین تعیین فراوانی و شدت جریان هارمونیک، و سپس لغو آن هارمونیک ها با تزریق پویای جریان مخالف را نیز فراهم می سازد. همگی با ارائه مزیت فیلترسازی سنتی غیرفعال، همراه با الزامات مهندسی ساده تر و آسان تر ، نصب و راه اندازی ارزان تر صورت می یابد.

صرفه جویی انرژی با طیف ABB در فیلترهای هارمونیک فعال PQF –در درجه‌بندی 30Amps تا 450Amps موجود است و می‌توان واحدها را به صورت چندتایی تنظیم کرد تا به درجه‌بندی مورد نیاز دست یافت. واحدهای PQF می‌توانند به طور همزمان، بیش از 20 هارمونیک را در سیستم‌های سه‌سیمی (15 هارمونیک در سیستم‌های چهار‌سیمی) و بیش از هارمونیک پنجاهم را فیلتر کنند.
صرفه جویی انرژی با طیف ABB در فیلترهای هارمونیک فعال PQF –در درجه‌بندی ۳۰Amps تا ۴۵۰Amps موجود است و می‌توان واحدها را به صورت چندتایی تنظیم کرد تا به درجه‌بندی مورد نیاز دست یافت. واحدهای PQF می‌توانند به طور همزمان، بیش از ۲۰ هارمونیک را در سیستم‌های سه‌سیمی (۱۵ هارمونیک در سیستم‌های چهار‌سیمی) و بیش از هارمونیک پنجاهم را فیلتر کنند.

 

مقاوم سازی ایده آل این است که، این فیلتر های فعال به عنوان هر دو ساختار مستقل یا به عنوان جزء جدایی ناپذیر مرکز کنترل موتور همراه در دسترس باشند. علاوه بر این، همگی به استاندارد های IEEE 519 می پیوندند.

=متوسط جمع آوری جریمه ها

سوئیچ های انتقال خودکار

این مجموعه قابل اعتماد و فشرده، بارهای ضروری و سیستم های توزیع برق از تأسیسات توان و قدرت را به منابع انرژی جایگزین مانند توربین های بادی، پانل های خورشیدی و سلول های سوختی انتقال می دهد.

[quote]

سوئیچ های انتقال خودکار برای همزایی و برنامه های کاربردی پاسخ به تقاضا عمومیت یافته اند تا از طریق برنامه های بار جاری ذخیره کند.[/quote]

= ذخیره تقاضاهای بالا

سیستم سوییچینگ اتوماتیک
سیستم سوییچینگ اتوماتیک

 

مراکز (تابلو های) کنترل موتور (MCC)

زمانیکه شما محصولات را دسته بندی می کنید، به خوبی صرفه جویی کرده اید. گروه بندی کنترل موتور در ذخیره انرژی، کنترل مرتبط و تجهیزات توزیع؛ باهم موجب صرفه جویی در زمان، پول، مشکلات و فضا می شود.

مطالعه کنید
انرژی ترمز و احیای آن (ریجنریتیو) با اینورتر AC بخش دوم

استفاده از اینورتر ها میتواند کمک بزرگی به صرفه جویی انرژی در الکتروموتور ها کند.

=ذخایر پایین بهره وری

=متوسط زمان استفاده از ذخایر

=متوسط ذخایر تقاضا

تابلو کنترل موتور
تابلو کنترل موتور

چند کلمه بیشتر//

بسیاری دیگر از تجهیزات الکتریکی وجود دارند که شما می توانید آنها را در تأسیسات مختلف ببینید. تأسیساتی که می توانند با قطعات جدیدتر و مدرن، بهینه سازی و جایگزین شوند ( ماننده  درایو های فرکانس قابل تنظیم LV/MV، UPS، دستگاه های اندازه گیری، درایو های فرکانس متغیر و غیره)

شما در پروژه نیاز به این مزیت دارید که در هر جایی بتوانید صرفه جویی انرژی کنید: انرژی، پول، نیروی انسانی، مشکلات، و آن دسته از مقررات نا امن.

منبع// راه حل صرفه جویی انرژی با EATONگروه مهندسی الکترومارکت در خدمت شما است.

مطالب الکترومارکت را در کانال تلگرام الکترومارکت دنبال کنید.

متشکرم که تا انتهای این مقاله با ما بودید منتظر نظرات خوبتون هستم.

نظرات شما دوستان باعث ارتقای سطح کیفی الکترومارکت میگردد.

[vc_asp_search]
برچسب ها

یوسف رجبی

یوسف-مهندسی کنترل صنعتی,برنامه نویس و بنیان گذار الکترومارکت طراح و برنامه نویس سیستم های مبتنی بر اتوماسیون صنعتی.طراح پروژه های انرژی سیوینگ بر پایه تکنیک های نوین, حرفه ای در برنامه نویسی اتوکد,ای پلن و طراحی وب سایت

‫۲ نظرها

 1. با سلام و خسته نباشید. از مقاله ها تون خیلی لذت می برم.
  در ایران یکی از روش هایی که میشه صرفه جویی کرد انتقال زمان کار به ساعات کم باری و در نتیجه کاهش تعرفه تا ۲۵% می باشد. در صورتی که زمان کار برای دستگاه ها در طول شبانه روز مهم نباشد می توان زمان کار را جابه جا کرد.

  1. سلام ممنون از حسن توجه شما دوست عزیز،
   دقیقا همینطوره و مدیریت زمان یکی از تکنیک های کاربردی انرژی سیوینگ است و نه تنها در ایران در تمام دنیا کاربرد دارد،پیک بار در و ساعات اوج مصرف چالش بزرگی است برای تمامی کشور های توسعه یافته و سرمایه گذاری های بالایی بر رفع این چالش صرف میشود یکی از تکنیک های رفع پیک بار و تزریق جریان به شبکه در ساعات اوج مصرفبا استفاده از بانک لود در شبکه است و شرکت سانترنو ایتالیا تکنیک و سولوشن ویژه ای برای رفع پیک بار به اسم sunway skid 2600 و sunway tg1200 1000v te-400od دارد،
   نکته:مهم ترین نکته در مبحث انرژی سیوینگ با استفاده از اینورتر مدیریت مصرف است و سنکرون کردن عرضه به تقاضا است،
   به طور مثال: یک کمپرسور اسکرو رو مثال میزنیم در یک کارخانه تولیدی به نسبت پیک کاری کارخانه و میزان تولید کارخانه قطعا نیاز بیشتری به هوای فشرده است و این مصرف رو فقط با کاهش میزان تولید کارخانه میشود کاهش داد به طور مثال ساعتی ۱۰ متر مکعب هوای فشرده مورد نیاز تولید کارخانه در شیفت کامل کاری است قطعا در صورت کاهش تولید کارخانه در ساعات پیک بار و نصب اینورتر بر روی کمپرسور مورد نظر میزان مصرف به نسبت تولید و در نهایت مصرف انرژی کاملا منطقی مدیریت میشود و هوشمندانه ترین کار همین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + پانزده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن