آموزشیاینورترسافت استارتر

چرا نصب اینورتر واستفاده از آن بیشتر و راحت تر از سافت استارتر است؟

چرا نصب اینورتر ،

سلام خدمت دوستای گلم

تحقیقات اخیر نشان می دهد که بازار جهانی درایوهای AC با ولتاژ پایین تقریبا ۲۰ برابر بیشتر از بازار جهانی سافت استارتر با ولتاژ پایین است.

اینورتر یا سافت استارتر

این یک پدیده جالب و جذاب است با توجه به صرفه جویی قابل توجهی در: هزینه ،اندازه ،انرژی وجود خواهد داشت.

هنگام استفاده و نصب سافت استارتر به جای نصب اینورتر (درایو AC) برای برخی از کاربردها، با این حال سوالی که دراینجا پیش می آید این است که چرا استفاده و نصب اینورتر در برخی از موقعیت ها نتایج بهتری نسبت به نصب سافت استارتر دارد و استقبال از نصب اینورتر ۲۰ برابر بیشتر از نصب سافت استارتر است؟

در گروه الکترومارکت نیز دقیقا همین طور است نسبت استفاده و نصب اینورتر به سافت استارتر ۲۰ برابر نیست ولی نسبت استفاده از اینورتر به مراتب بیشتر است.

?Why Are Drives Easier to Apply Than Soft Starters

پاسخ به این سوال بسیار ساده است.

درایو AC تقریبا در همه کاربرد ها و برنامه ها به خوبی کار می کند و با بازه پارامتری وسیعی که اینورترها دارند به راحتی میتوان اینورتر را به نسبت کاربرد تنظیم کرد اما سافت استارتر در همه کاربرد ها و برنامه ها عملکرد مناسبی نخواهد داشت.

بر اساس عقیده و نظر برخی از افراد، این موضوع بدین معناست که نصب اینورتر، راه اندازی وانتخاب اینورتر نسبت به انتخاب سافت استارتر راحت تر و آسان تر خواهد بود.

این موضوع درست نیست از نظر ما انتخاب اینورتر،نصب اینورتر،راه اندازی اینورتر به مراتب کار سخت تر و تخصصی تری است به نسبت انتخاب سافت استارتر.

زمانی که می خواهید از یک درایو AC استفاده کنید باید موارد متعددی را مدنظر داشته باشید.

بهترین روش این است که بدانید درایو AC  نسبت به سافت استارتر در طیف وسیعی ازکاربرد ها و برنامه ها مورد استفاده قرار می گیرد و عملکرد خوبی خواهد داشت.

توصیه میشود مطالعه شود: چه مواردی باید درهنگام راه اندازی اینورتر مورد بررسی قرار گیرد؟

مطالعه کنید
چه مواردی باید درهنگام راه اندازی اینورتر مورد بررسی قرار گیرد؟

 

خرید اینورتر،خرید سافت استارتر،انتخاب اینورتر،انتخاب سافت استارتر،نصب اینورتر و سافت استارتر همه و همه در الکترومارکت Electromarket.ir
خرید اینورتر،خرید سافت استارتر،انتخاب اینورتر،انتخاب سافت استارتر،نصب اینورتر و سافت استارتر همه و همه در الکترومارکت
Electromarket.ir

 زمانی که می خواهید خانه ای برای خود بخرید اولین چیزی که باید مد نظر داشته باشید موقعیت آن است. این موضوع به هنگام انتخاب سافت استارتر یا انتخاب درایو AC برای کاربرد خاص نیز باید مد نظر گرفته شود. زمانی که می خواهید یک درایو AC یا سافت استارتر انتخاب کنید باید برنامه و کاربرد آن را مد نظر داشته باشید.

به هنگام تصمیم گیری در مورد انتخاب سافت استارتر یا انتخاب اینورتر،

سوالات زیر را باید از خودتان بپرسید:

 • الزامات گشتاور بار در آن چیست؟
 • ایا کنترل سرعت در طول حالت اجرا (Run) لازم خواهد بود؟
 • ایا سرعت کامل، نیازهای اجرا را تغییر می دهد؟
 • ایا  ملاحظات و محدودیت هایی در مورد توزیع قدرت و انرژی وجود دارد؟

الزامات گشتاور بار در یک کاربرد صنعتی به هنگام انتخاب سافت استارتر یا درایو AC بسیار مهم خواهد بود.

آیا این کاربرد یا برنامه نیازمند گشتاور استارت  بالایی است؟

گشتاور کامل در سرعت صفر چه طور؟

” بر اساس تعاریف موجود، سافت استارتر یک استارتر ولتاژ کاهش یافته است. این موضوع بدین معناست که قابلیت تامین گشتاور کامل در سرعت صفر یا سرعت های بسیار پایین وجود ندارد.

به همین خاطر، انواع بارهایی  که در ادامه به آن اشاره می کنیم برای سافت استارتر ها توصیه نمی شود:

 • اکسترودر،
 • پمپ جا به جایی مثبت،
 • اسانسور،
 • بالابرنده،
 • حامل شیب دار.

 دراین میان اینورتر AC می تواند گشتاور نامی از صفر تا سرعت نامی را ایجاد کند و قادر است تمامی بارهای موجود را مدیریت نماید.

توصیه میشود مطالعه شود: الگوریتم وکتور کنترل + نحوه عملکرد اینورتر

مطالعه کنید
مطالعه اینورترهای مخصوص بوستر پمپ و سیستم پمپاژ در الکترومارکت این قسمت CHV160A

توانایی کنترل سرعت یکی از فاکتورهای کلیدی است که باید مد نظر قرار گیرد و توسط ساختار فیزیکی سافت استارتر و درایو AC دیکته می شود سافت استارتر ها توانایی کنترل سرعت در طول پروسه را ندارند.

سافت استارتر

سافت استارتر، یکسوکننده کنترل شده سیلیکونی (SCR) را دارد که ولتاژ خط  ورودی AC  را  به موتور متصل می کند. خواص و ویژگی های فیزیکی، تغییر نقطه در شکل موجی ورودی AC را فراهم می کند که در آن SCR روشن شده است.

SCR پی در پی خاموش  و روشن می شود. این موضوع اجازه می دهد ولتاژ موتور از صفر به ولتاژ خط کامل برسد.

این موضوع نیز بدین معناست که فرکانس خط (۵۰HZ) همیشه به موتور اعمال می شود و زمانی که موتور با سرعت کامل کار می کند با مقدار معادل ۵۰ هرتز اجرا خواهد شد. جهت چرخش سرعت کامل بر اساس  ترتیب ارتباط قدرت خط تعیین می شود.

در سافت استارتر ها جهت چرخش باید با تعویض یکی از فازهای ورودی عوض شود. در مقابل، اینورتر AC اجزای الکترونیکی فعال بسیاری دارد که معمولا شامل diode front end، باس DC و ترانزیستور دوقطبی با درگاه عایق شده (IGBT) است.

“توصیه میشود مطالعه شود: اینورتر چیست؟

 

ولتاژ ورودی شبکه

همانطور که می دانید IGBT ها را می توان در هر نقطه ای خاموش یا روشن کرد.

 ولتاژ های متفاوت و نیز فرکانس های مختلفی را می توان بر روی موتور اعمال نمود. این امر موجب می شود کنترل سرعت مستمری در هر دو جهت وجود داشته باشد. درایو AC را می توان بر روی بیشتر سیستم های تامین قدرت عملی همچون مواردی که با بار موتور همخوانی نزدیکی دارند به کار برد.

معمولا زمانی که از سافت استارتر استفاده می شود، منبع تامین قدرت باید توانایی و ظرفیت استارت و تامین حجم مکش جریان را داشته باشد. برخی از درایو های AC می توانند بار سه فازی در موتور را با استفاده از قدرت ورودی تک فازی اجرا کنند.

سافت استارتر تنها می تواند در قدرت ورودی سه فازی اجرا شود. نوسانات ولتاژی در سافت استارتر ها تاثیر مستقیم روی عملکرد موتور میگذارند،درواقع سیستم سافت استارتر و SCR ها بعد از شیب راه اندازی از مدار خارج میشوند و تغذیه ورودی با کمک کنتاکتور بای پس به موتور لینک میشود.

در زمان انتخاب سافت استارتر یا نصب اینورتر ایتم هایی همچون الزامات گشتاور، کنترل سرعت و ملاحظات توزیع قدرت باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

 

مطالعه کنید
تعمیر اینورتر یا تعویض آن؟ درایو را تعمیر کنیم یا جایگزین؟
در زمان انتخاب سافت استارتر یا نصب اینورتر ایتم هایی همچون الزامات گشتاور، کنترل سرعت و ملاحظات توزیع قدرت باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد.
در زمان انتخاب سافت استارتر یا نصب اینورتر ایتم هایی همچون الزامات گشتاور، کنترل سرعت و ملاحظات توزیع قدرت باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

انتخاب سافت استارتر

برای برنامه هایی که از سافت استارتر استفاده می کنند، نگرانی و موارد زیر وجود دارد:

 • آسیب و سایش مکانیکی به سیستم را کاهش می دهد
 • جریان محدود کننده اولین دلیل برای روش  شروع است.
 • برنامه های کاربردی گشتاور استارت پایین تر
 • برنامه های کاربردی با بار متوسط یا سبک
 • اجرای سیستم با سرعت کامل

نصب اینورتر

برای نصب اینورتر (درایو AC)، راهنمایی های عمومی به شرح زیر است:

 • کنترل سرعت در طول حالت اجرا
 • گشتاور آغازین بالا
 • کنترل موقعیت
 • نگهداری روتور در سرعت صفر

مهم نیست چه روشی را برای کنترل موتور خود انتخاب می کنید، ملاحظات بیشتر برای نصب، راه اندازی ، فیلترهای اضافی یا محافظت از مدار باید به هنگام انتخاب سافت استارتر یا انتخاب درایو AC مد نظر قرار گیرد.

سخن پایانی

زمانی که در حال تصمیم گیری برای انتخاب سافت استارتر یا انتخاب اینورتر AC هستید، مشخصه و ویژگی برنامه و کاربرد باید اولین نگرانی شما باشد و نگرانی مهم بعدی شما سطح جریان مصرفی سیستم فارغ از توان موتور است.

توجه داشته باشید بعد از نصب اینورتر و یا بعد از نصب سافت استارتر این شما هستین که باید پاسخ گوی مشتری ناراضی باشید و یا این شما هستین که تمجید و تعریف میشوید،بعد از اتمام و تحویل کار شما و عملکرد شما در کفه ترازو و مقایسه توسط کارفرما قرار میگیرد و مشتری هیچ وقت مبلغ پرداختی به شما را ملاک مقایسه قرار نمیدهد.

شما،عملکرد شما،خدمات شما،محصول و برند ارائه شده توسط شما …همه و همه را با دیگری مقایسه میکنند بدون اینکه مبلغ پرداختی به شما را با دیگران مقایسه کند.

“مبلغ دریافتی توسط شما فراموش میشود و تنها کیفیت و عملکرد باقی میماند.

در نظر داشته باشید پروژه اجرا شده توسط شما چه بخواهید چه نخواهید لیبل و برند شما رو همیشه یدک میکشد و در طی زمان دایما از کیفیت کار شما یا عدم کیفیت و عملکرد مناسب یا غیر حرفه ای شما توسط دیگران یاد میشود و زبان به زبان میشود.

مطالعه کنید
درایو V1000 یاسکاوا yaskawa + راهنمای کاربردی آن به زبان فارسی بخش دوم

“نظرات شما را میخوانیم و به آن ها فکر میکنیم. اگر روش های دیگری را که حاصل از مطالعه و تجربه شما دوستان عزیز است خوشحال میشویم در قسمت نظرات عنوان فرمایید.

ما در ۲۴ ساعت از ۷ روز هفته منتظر شنیدن صدای شما هستیم
۰۲۱۴۳۸۴۴۴۴۰
۰۲۱۴۳۸۴۴۴۴۱

 

با تشکر از مطالعه شما .الکترومارکت را به اشتراک بگذارید.

برچسب ها

یوسف رجبی

یوسف-مهندسی کنترل صنعتی,برنامه نویس و بنیان گذار الکترومارکت طراح و برنامه نویس سیستم های مبتنی بر اتوماسیون صنعتی.طراح پروژه های انرژی سیوینگ بر پایه تکنیک های نوین, حرفه ای در برنامه نویسی اتوکد,ای پلن و طراحی وب سایت

‫۲ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + هجده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن