ویلیام گیلبرت

ویلیام گیلبرت  William Gilbert که گاه ویلیام گیلبرد نیز نامیده می‌شود  Gilberd‏ (۱۵۴۴ – ۱۶۰۳) پزشک وفیزیکدان انگلیسی و نویسندهٔ کتاب معروف «دربارهٔ آهنربا» بود.

او یکی از نخستین کسانی بود که واژهٔ الکتریسیته را به کاربرد.

گیلبرت معتقد بود مغناطیس در نگه‌داشتن سیارات در مدارشان نقش بازی می‌کند وی تلاش زیادی کرد تا خرافه‌پرستی و تعصبات مذهبی حاکم بر زمان خود را از بین ببرد، به‌طور مثال وی افسانه رایج زمان خود مبنی بر این‌که سیر می‌تواند دقت عقربه قطب‌نما را از بین ببرد را با تلاش‌های خود اصلاح کرد. وی با تلاش‌های خود این باور رایج را که الماس می‌تواند آهن را به آهن‌ربا تبدیل کند از بین برد.

زندگی نامه ویلیام گیلبرت

ویلیام گیلبرت در ۲۴ مه ۱۵۴۴ در کولچستر در اسکس انگلستان زاده شد. او مدتی را در کمبریج گذراند و مدرک پزشکی خود را از کالج سنت جان دریافت داشت.

گیلبرت به علم فیزیک نیز علاقه‌مند بود و توانست ماهیت مغناطیسی زمین را به اثبات برساند. او چنین تخمین زد که مغناطیس زمینی والکتریسیته هردو تجلی یک نیروی واحد هستند. همچنین او نخستین کسی بود که اصطلاحاتی همچون الکتریسیته، نیروی الکتریکی و جاذبهٔ الکتریکی را به کاربرد. معروف‌ترین کتاب او «دربارهٔ آهنربا»[۱] نام‌ دارد که در ۱۶۰۰ نوشته‌شده است و می‌توان آن را نخستین کتاب مهم انگلیسی درزمینهٔ علم دانست.

ویلیام گیلبرت مدتی را نیز از ۱۶۰۱ تا هنگام مرگش در ۱۶۰۳ به‌عنوان پزشک مخصوص الیزابت یکم خدمت نمود. او در ۳۰ نوامبر ۱۶۰۳ در لندن درگذشت.

دکمه بازگشت به بالا
Open chat
چطور می تونم کمکتون کنم ؟
چطور می تونم کمکتون کنم ؟