NFPA

National Fire Protection Association

انجمن ملی حفاظت در برابر آتش

انجمن ملی حفاظت در برابر آتش (NFPA) یک اتحادیه صنفی در ایالات متحده است که با برخی از اعضای بین المللی این اتحادیه ، به ایجاد و حفظ استانداردها و کدهای خصوصی و ایمن سازی شده برای استفاده می پردازند و همه اینها باید توسط دولت های محلی تصویب شوند.این مصوبات شامل نشریاتی از کدهای مدل سازی و بسیاری از تجهیزات است که آتش نشانان، در ضمن کار با مواد خطرناک از آنها استفاده می کنند، مثلا در انواع واکنش ها، واکنش ها در شرایط امداد و نجات، و برخی موارد دیگر در آتش نشانی.

تاریخچه


 

این انجمن در سال ۱۸۹۶ توسط یک گروه از شرکت های بیمه با هدف استاندارد سازی بازار های جدید و رو به رشد از سیستم های آب پاش آتش تشکیل شد. دامنه نفوذ NFPA از ساخت سیستم های آب پاش و کپسول آتش نشانی به ساخت سیستم های الکتریکی در ساختمان ها (از دیگر تکنولوژی های جدید)، گسترش یافت و سپس، تقریبا تمام جنبه های طراحی و ساخت و ساز ساختمان را شامل شد.

این عضویت اصلی، به شرکت های متعهد برای بیمه محدود می شد و NFPA به دنبال کنترل هیچ نمایندگی از صنایع دیگر نبود. این روند در سال ۱۹۰۴ تغییر کرد تا صنایع و افراد دیگر نیز بتوانند در توسعه استانداردهای ترویج یافته از سوی NFPA مشارکت کنند. اولین نمایندگی  NFPA، در سال ۱۹۰۵ به سازمان آتش نشانی شهر نیویورک اعطاء شد، هر چند که میزان مشارکت این سازمان از آن سال تا کنون کاهش یافته است. امروزه NFPA شامل نمایندگانی از برخی سازمان های آتش نشانی، بسیاری از شرکت های بیمه آتش سوزی، بسیاری از انجمن های تولیدی، برخی از اتحادیه های کارگری، بسیاری از انجمن های صنفی و انجمن های مهندسی می باشد.

امروز  NFPA ماموریت خود را بشرح زیر تعریف می کند: ” ما با اطلاعات، دانش و اشتیاقی که داریم، به نجات جان افراد و کاهش ضرر و زیان آنها  در حوادث ، کمک می کنیم”

مجموع تعداد عضویت های  NFPA در سراسر جهان، بیش از ۶۵٫۰۰۰ نفر است.

کدها و استانداردها


انجمن حفاظت در برابر آتش NFPA، در قبال ۳۸۰ نمونه کد و استاندارد که طراحی شده اند تا با ایجاد معیارهایی برای ساخت و ساز، پردازش، طراحی، خدمات، نصب و راه اندازی در ایالات متحده و دیگر کشورها، میزان خطر و اثرات آتش سوزی را به حداقل برسانند، مسئولیت دارد. بیش از ۲۰۰ کد فنی و استاندارد وجود دارد – کمیته های توسعه بیش از ۶٫۰۰۰ صندلی داوطلب دارند. داوطلبان به طرح ها و تجدید نظرهای آنها رای می دهند البته در فرایندی که توسط موسسه ملی استاندارد آمریکا (ANSI) معتبر شناخته شده است.

برخی از کدهایی که بطور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند:

  •  ۱-NFPA، کد آتش:  الزاماتی را فراهم می کند تا سطح معقول و منطقی از ایمنی و حفاظت از دارایی ها را در ساختمان های جدید و موجود ایجاد کند.
  • ۵۴- NFPA کد ملی گازهای سوختی: معیار های ایمنی برای تاسیسات گازی
  • ۷۰- NFPA کد ملی برق:  کدی که بطور گسترده در جهان برای تاسیسات الکتریکی مورد استفاده قرار گرفته و پذیرفته شده است .

 

  • ۸۵- NFPA: کد خطر دیگ بخار و سیستم های احتراق.
  • ۱۰۱- NFPA: کد ایمنی حیات: حداقل الزامات مورد نیاز برای ساختمان های جدید و موجود بمنظور حفاظت از ساکنان ساختمان در برابر آتش، دود، و گازهای سمی.
  • ۷۰۴- NFPA: سیستم استاندارد برای شناسایی میزان خطر مواد، برای واکنش در مواقع اضطراری:  اصطلاح “الماس آتش” را تعریف می کند که توسط پرسنل اورژانس استفاده می شود تا بتوانند به سرعت و براحتی خطرات ناشی از مواد خطرناک را شناسایی کنند.

آموزش ایمنی عمومی


در راستای حمایت از انواع کمپین های نجات زندگی و برنامه های آموزشی، این انجمن (NFPA) تمام تلاش خود را می کند تا بتواند از طریق آموزش، از جان و اموال انسان ها حفاظت کند. سازمان، منابع متعددی از دستورالعمل های آتش نشانی برق، و زندگی ایمن را فراهم می کند.

برنامه های توسعه  NFPA عبارتند از:

·         هفته پیشگیری از آتش سوزی که سالانه در ماه اکتبر برگزار می شود، یک کمپین ملی است که NFPA از سال ۱۹۲۲ حامی رسمی آن بوده است.

·         یادآوری زمان، یک برنامه توسعه یافته برای رسیدگی به علل صدمات و مرگ در میان افراد مسن است.

·         خطر مراقبت ، یاد بگیرید که چیزی را نسوزانید، یک برنامه توسعه یافته برای رسیدگی به علل صدمات و مرگ در کودکان؛

·         انواع برنامه هایی که  بر روی اهدافی با ریسک بالا تمرکز می کند.

·         و منابع و فعالیت های مرتبط با  اسپارکی سگ آتش نشان، بعنوان یک نشان خوش یمن برای سازمان.

جانبداری و حمایت


سازمان NFPA، بر عملیات چند کمپین حمایتی که برای افزایش ایمنی و آگاهی از آتش ایجاد شده، نظارت می کند، از جمله طرح هایی مانند آب پاش آتش- آوردن ایمنی به خانه، برنامه های آموزشی ایمنی برق خودرو، ائتلاف برای سیگارهای ایمن؛ انجمنها هوشیار در برابر آتش / ایالات متحده آمریکا؛ اتحادیه متوقف کردن آتش بازی.

اسپارکی سگ آتش نشان


اسپارکی، آرم رسمی سازمان NFPA از سال ۱۹۵۱ بوده است. اسپارکی یک وب سایت مخصوص بخود دارد و در آن، اصولی را به دیگران (عمدتا خدمات آتش نشانی) ارائه می کند تا از این راه، به کودکان در مورد ایمنی و آتش آموزش دهد. اسپارکی در سری اطلاعیه های خدمات عمومی ارائه شده در تلویزیون، بطور ویژه نشان داده شده است.

دسترسی به کد و استاندارد NFPA


به عنوان بخشی از تعهد نسبت به افزایش امنیت عمومی از طریق اتخاذ و اجرای کدها و استانداردهای کلیدی ANSI، سازمان NFPA، تمامی کدها و استانداردهای خود را در دسترس عموم قرار می دهد. متن کامل مدارک استاندارد برای مشاهده، بر روی وب سایت NFPA موجود است اما نه برای چاپ. کدها و استانداردها NFPA به طور گسترده ای مصوب شده اند، زیرا آنها با استفاده از فرایندی که مبتنی بر اجماع است، توسعه یافته اند. همه کدها و استانداردها NFPA توسط حدود ۷٫۰۰۰ عضو داوطلب کمیته، که دارای طیف گسترده ای از تخصص های حرفه ای هستند، توسعه یافته و بصورت دوره ای بررسی می شود.

در سال  ۲۰۱۳، NFPA  از Public.Resource.Org  خواست کرد تا متن کامل کدهای مختلف در دیگر زمینه ها را نیز منتشر کند. سازمان PRO مدعی است که وقتی این کدها جزئی از ایالات متحده و یا قانون دولت را شکل دهد، دیگر حق تکثیر آن برای کسی ایجاد نخواهد شد.

ترجمه شده توسط الکترومارکت.

منبع:https://en.wikipedia.org/wiki/National_Fire_Protection_Association

 

 

 

 

دکمه بازگشت به بالا
Open chat
چطور می تونم کمکتون کنم ؟
چطور می تونم کمکتون کنم ؟