سافت استارتر

رگولاتور ولتاژ سافت استارت

جمله ای است که مخفف آن میشود RVSS که به اسم امیانه در صنعت ایران سافت استارتر شناخته میشود.

سافت استارتر یک راه انداز نرم موتور است که الگوریتم راه اندازی آن مبتنی بر کنترل ولتاژ و تزریق جریان به صورت یک شیب از قبل تعیین شده و محدود میباشد.

سافت استارتر صرفا جهت راه اندازی نرم موتور استفاده میشود و معمولا در دو مدل کلی تولید میشوند سری آنالوگ و سری دیجیتال

logo santerno carraro group

یکی از مارک های معتبر آن که در ایران بسیار پر فروش است سانترنو ایتالیا میباشد که در ۲ مدل به فروش میرسد:ASAB-ASAC انالوگ و دیجیتال

سافت استارتر
سافت استارتر

مفهوم “نرم” در راه انداز نرم موتور چیست؟

 

مفهوم “نرم” به ویژگیهای متفاوتی دلالت می کند. مثلاً نرم به این معناست که جلوی تنشهای الکتریکی و مکانیکی گرفته میشود.ازسوی دیگر نرم به این معناست که موتور تدریجا” دور میگرد و به دور اسمی خودمی رسد. به صورت طبیعی مدت زمان راه اندازی در هنگام استفاده از سافتاستارتر بیشتر از حالت اتصال مستقیم موتور به شبکه است.به عبارت دیگر سافت استارتر جلوی فشارهای وارده به موتور را در هنگام راه اندازی می گیرد؟

 

یک مثال :. حتماً گاهی اوقات در خیابان بعضی جوانها را در هنگام Take Up دیده اید! و فشار زیادی که به لاستیکها و موتور وارد میشود را حس کرده اید ! وقتی موتور را مستقیماً به برق وصل می کنیم شرایط راه اندازی شباهت به Take Up ناگهانی اتوموبیل دارد . بدیهی است که شما اتومبیل خود را به این صورت راهاندازی نمی کنید بلکه با کنترل مناسب سرعت خودرو را بتدریج افزایش می دهیدو آنرا به سرعت مطلوب می رسانید.به این ترتیب عمر مفید موتور واتصالات و کوپلینگهای مکانیکی و بار کاهش پیدا میکند . چون راه اندازی تحتتنش هم به برق کارخانه فشار می آورد و هم به لحاظ مکانیکی به اجزای چرخندهفشار می آورد و استهلاک آنها را بالا می برد.می توانیم بگوئیم که راه انداز نرمموتور وسیله ای است جهت راه اندازی الکتروموتورهای سه فاز بصورت کنترل شده؟

 

راه انداز نرم موتور خواصهای دیگری هم دارد؟بسته به مشخصات طراحـی و کـاربرد،سافت استارتها متنوع بوده و قابلیتهای دیگری علاوه بر قابلیت اصلی خود دارند.

 

 سافت استارتها علاوه بر تفاوت درروشهای مختلفی کـه برای راه اندازی اعمال می کنند. در میزانی که موتور وخود را حفاظت می کنند هم تفاوت دارند. مثلا یک راه انداز نرم موتور پشرفتهمی تواند به طور کامل موتور را در مقابل هر نوع خطا حفاظت کند.

 

سافت استارتر کارهائی از قبیل بـی متـال و کنترل فاز و……. را نیز انجام می دهدو حفاظت های بیشتری را نیز می تواند اعمال کند.

سافت استارتر سانترنو ایتالیا سری ASAB
سافت استارتر سانترنو ایتالیا سری ASAB
دکمه بازگشت به بالا
Open chat
چطور می تونم کمکتون کنم ؟
چطور می تونم کمکتون کنم ؟