الکترو موتورانرژی سیوینگ

جت پمپ ها بهترین انتخاب برای سیستم های آبیاری کوچک

نصب جت پمپ به صورت متداول

جت پمپ ها روی سطح زمین نصب شده اند و آب را از طریق یک لوله مکش از درون زمین بالا می کشند. جت پمپ ها در مناطق گرمسیر و آبخیز متداول ترند.

جت پمپ یا پمپ جت ها معمولا مورد استفاده برای سیستم های نصبی در چاه های خصوصی یا برنامه های آبیاری با جریان پایین قرار میگیرند.

جت پمپ ها از دو دسته تشکیل شده اند که در زمان انتخاب پمپ بنا به سطح آب انتخاب میشوند.

  1. نصب و راه اندازی در چاه های کم عمق، در ۲۵ فوت (۷.۶۲متر) پایین تر از عمق آب قرار دارد.

  2. نصب در چاه های عمیق ۱۵۰ فوت (۴۵.۷۲متر) پایین تر از سطح آب، جایی که پمپ های سطح باهم درگیر هستند، می باشد.

روش های نصب جت پمپ به صورت متداول
روش های نصب جت پمپ به صورت متداول

 

جت پمپ پمپی سانتریفیوژ است که دارای یک یا چند پروانه و دیفیوزر (منتشر کننده) علاوه بر یک اجکتور (بیرون کننده) جت می باشد.

یک اجکتور جت شامل یک وانتوری و نازل همسان است.

نازل، آب را در فشار بالا دریافت می کند. با گذر آب از طریق جت ( سرعت آب تا حد زیادی ) افزایش می یابد، اما فشار افت می کند. این عمل همان عمل فواره آب است که شما با یک شلنگ باغ هنگامیکه که شروع به بستن نازل می کنید آنرا انجام می دهید.

افزایش زیاد سرعت آب به همراه کاهش فشار در اطراف نوک نازل، چیزی است که باعث مکش می گردد و همچنین در اطراف نازل جت بسط داده می شود. آب در اطراف نازل جت به جریان آب کشیده می شود و به آن می پیوندد.

مطالعه کنید
محاسبه توان الکتریکی مکان ساختمان سازی

  

یک نازل جت برای این که مؤثر واقع شود باید با یک وانتوری ترکیب شود. وانتوری، جریان سرعت بالای جت را به فشار بالا باز می گرداند تا آنرا به پمپ گریز از مرکز برساند. جت و وانتوری در ظاهر ساده به نظر می رسند، اما آن ها باید به طور دقیق مهندسی شوند و بطور دقیق برای هرگونه شرایط پمپاژ کارآمد باشند. نازل ها و وانتوری همچنین بعنوان اجکتور/لوازم اجکتور شناخته شده اند.

در یک جت پمپ چاه-کم عمق، لوازم اجکتور (نازل و وانتوری) در پمپ خانه روبروی پروانه فن قرار گرفته است. بخشی از آب مکشی با رفتن به مخزن فشار توسط اجکتور، چرخشی است. با قرار گرفتن اجکتور در سمت مکش پمپ، مکش تا حد زیادی افزایش می یابد. این یک پمپ سانتریفیوژ را قادر می سازد تا افزایش مؤثری در مکش داشته باشد تا از حدود ۲۰ فوت به اندازه ۲۸ فوت برسد.

Pump-jet

 

[quote author=”” animation_delay=”0″ animate=”” ]اما هنگامیکه فاصله پمپ تا آب افزایش می یابد، مقدارآبی که به مخزن ذخیره سازی می رسد کمتر می شود… در ضمن می بایست آب بیشتری برای چرخش وجود داشته باشد تا اجکتور شروع به کار کند.[/quote]

 

 

ساختار پمپ جت یا جت پمپ
ساختار پمپ جت یا جت پمپ

تفاوت بین جت پمپ چاه-عمیق و جت پمپ چاه-کم عمق محل قرارگیری اجکتور است.

اجکتور چاه-عمیق در چاه و در زیر سطح آب قرار گرفته است. اجکتور چاه-عمیق به همان روش اجکتور چاه-کم عمق کار می کند. ابتدا آب تحت فشار پمپ به آن می رسد. سپس اجکتور آب را به همراه یک مقدار اضافی از چاه، به سطحی بر می گرداند که پمپ سانتریفیوژ بتواند آنرا بالا بکشد. در نهایت، باقی آن توسط مکش انجام شود.

مطالعه کنید
درایو در صنعت آب و زیر بخش‌های آب و فاضلاب + کاربرد و بررسی نقش آن

یک جت پمپ قابل تبدیل، این قابلیت را می دهد تا عملیات چاه کم عمق با اجکتور، در انتهای بدنه پمپ قرار گیرد. این نوع از پمپ با نصب اجکتور زیر سطح آب، می تواند به یک جت پمپ چاه-عمیق تبدیل شود.

این که شما دارای سطح آبی هستید که به تدریج کاهش می یابد، دارای ارزش خاصی است. این احتمالا برای کار کارآمد نیازمند ایجاد یک تغییر در وانتوری است. از آنجا که پمپ ها سانتریفیوژ هستند، مشخصه های تهویه هوا به گونه ای هستند که پمپ باید با پمپ و اتصالات لوله کشی به منبع آب بطور کامل از آب پر شود.
با یک جت پمپ چاه-کم عمق اجکتور نزدیک به پروانه پمپ قرار می گیرد. با جت پمپ چاه-عمیق معملا اجکتور تنها بالای سطح آب و در چاه قرار می گیرد و یا دیگر زیر سطح آب غوطه ور می شود.

پمپ های سانتریفیوژ، از دو نوع کم عمق و عمیق دارای کمی قابلیت برای پمپاژ هوا هستند و یا اصلا این قابلیت را ندارند. هنگام استارت، پمپ و خط مکش لازم است خالی از هوا باشند. یک نفوذ هوا در خط مکش ممکن است پمپ را از عمل پمپاژ باز دارد… و یا گاهی باعث از دست رفتن مرحله آغازین فرآیند شود.

 

چگونه یک جت پمپ عملکرد پمپاژ را فراهم می کند؟

نحوه عملکرد پمپاژ جت پمپ
نحوه عملکرد پمپاژ جت پمپ

ابتدا آب، تحت فشار به اجکتور جت عرضه می شود. سپس آب اطراف جریان جت بالا کشیده شده و به عنوان نتیجه کار جت در لوله به حرکت در می آید. هنگامی که جت به همراه یک پمپ گریز از مرکز مورد استفاده قرار می گیرد، قسمتی از آب که به پمپ رسیده به اجکتور جت برای انجام عملیات روی آن باز می گردد. جت آب را از چاه به سطحی می رساند که در آن پمپ سانتریفیوژ می تواند عمل بالا کشیدن را توسط مکش خاتمه دهد.

مطالعه کنید
چگونه اینورتر مصرف انرژی الکتروموتور را کنترل می‌کند و کاهش می‌دهد


 

گروه مهندسی الکترومارکت در خدمت شما است. 

مطالب الکترومارکت را در کانال تلگرام الکترومارکت دنبال کنید.

متشکرم که تا انتهای این مقاله با ما بودید منتظر نظرات خوبتون هستم.

نظرات شما دوستان باعث ارتقای سطح کیفی الکترومارکت میگردد.

ما در ۲۴ ساعت از ۷ روز هفته منتظر شنیدن صدای شما هستیم
۰۲۱۴۳۸۴۴۴۴۰
۰۲۱۴۳۸۴۴۴۴۱

برچسب ها

یوسف رجبی

یوسف-مهندسی کنترل صنعتی,برنامه نویس و بنیان گذار الکترومارکت طراح و برنامه نویس سیستم های مبتنی بر اتوماسیون صنعتی.طراح پروژه های انرژی سیوینگ بر پایه تکنیک های نوین, حرفه ای در برنامه نویسی اتوکد,ای پلن و طراحی وب سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 11 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن