Glossary

 • ACCELERATION

  شتاب ( ACCELERATION )

  شتاب، در فیزیک، به معنی نرخ تغییر سرعت در یک جسم است. بر اساس قانون دوم نیوتن، شتاب یک جسم، برآیند خالص تمامی نیروهایی است که بر جسم اعمال می شوند. واحد SI  برای شتاب، متر بر مجذور ثانیه است (m/s2). بیشتر بخوانید »
 • Affinity

  قوانین افینیتی affinity در کاربردهای پمپاژ و فن های سانتریفوژ نظریه های صرفه جوئی انرژی با استفاده از اینورتر (VFD) هستند. بر طبق این  دسته از قوانین  در پمپ ها یا فن های سانتریفوژ، روابط زیر حاکم است : Q ~ N /فلو یا حجم : Q , سرعت : N H ~ N2 /هد یا فشار : H P ~ N3 /توان ورودی : P بیشتر بخوانید »
 • air conditioning

  تهویه مطبوع یا هوارسانی دلپذیر یا هوایش دلپذیر شاخه‌ای از مهندسی مکانیک است. وظیفه آن تأمین شرایطی است که موجب رفاه انسان شود و برای نگهداری محصول یا فرایند خاصی مورد نیاز باشد. برای انجام چنین عملی دستگاهی با ظرفیت مناسب بایستی نصب و در طی سال کنترل گردد.بیشتر بخوانید »
 • ANN

  شبکه‌های عصبی مصنوعی (Artificial Neural Network - ANN) یا به زبان ساده‌تر شبکه‌های عصبی سیستم‌ها و روش‌های محاسباتی نوینی برای یادگیری ماشینی، نمایش دانش، و در انتها اعمال دانش به دست آمده در جهت پیش‌بینی پاسخ‌های خروجی ازسامانه‌های پیچیده هستند. ایدهٔ اصلی این گونه شبکه‌ها (تا حدودی) الهام‌گرفته از شیوهٔ کارکرد سیستم عصبی زیستی، برای پردازش داده‌ها و اطلاعات برای یادگیری و ایجاد دانش است.بیشتر بخوانید »
 • Arrhenius equation

  معادله آرنیوس فرمولی برای وابستگی نرخ واکنش شیمیایی به دما می‌باشد. این فرمول توسط سوانت آرنیوس در سال ۱۸۸۹ پیشنهاد شد. این فرمول کاربردهای وسیع و مهمی را درتعیین نرخ واکنش‌های شیمیایی و محاسبه انرژی فعال سازی دارد. آرنیوس توجیه فیزیکی و تفسیر برای فرمول ارائه داد. در حال حاضر، این رابطه به عنوان یک رابطه تجربی شناخته می‌شود.بیشتر بخوانید »
 • ASME

  انجمن مهندسان مکانیک آمریکا (به انگلیسی: American Society of Mechanical Engineers) و به اختصار ASME، یک انجمن علمی مهندسی با تمرکز در زمینهٔ مهندسی مکانیک است.بیشتر بخوانید »
 • BASEEFA

  Baseefa ("سرویس تصویب بریتانیا از تجهیزات الکتریکی در جو قابل اشتعال") یک مرجع صدور گواهینامه بریتانیا برای تجهیزات در نظر گرفته شده برای استفاده در محیط های قابل انفجار است. این است که در باکستون، Derbyshire، انگلستان است.بیشتر بخوانید »
 • BLDC

  موتورهای دی‌سی براش‌لس (electrically commutated motors) شبیه به موتورهای سنکرونی هستند. که با منبع دی‌سی تغذیه می‌شوند که توسط اینورتر مجتمع برای به حرکت درآوردن موتور به سیگنال الکتریکی AC تبدیل می‌شود؛ سنسورها و قطعات الکترونیکی دیگری نیز خروجی اینورتر را کنترل می‌نمایند. موتورهای براش‌لس همچنین به صورت موتورهای پله‌ای وصف می‌شوند، بیشتر بخوانید »
 • CDF

  ضریب دوره زمانی متناوب (Cyclic Duration Factor)

  نسبت دوره زمانی برق دارشدن/بارگذاری، شامل راه اندازی و ترمز الکتریکی به دوره زمانی یک سیکل کامل کاری بر حسب درصد. عموما مقادیر CDF به کار رونده برابر %25، %40، %60 و 100% می باشند.
 • CE

  نشان بازرگانی CE به منظور ایجاد هماهنگی اجباری در بسیاری از محصولات تجاری و صنعتی که در سطح اروپا (منطقه اقتصادی اروپا یا EEA) تولید یا به فروش می‌رسند، ارائه شده است. این حروف به‌طور مشخص اختصار چیزی را نشان نمی‌دهند، ولی به‌طور کل می‌توان آنها را اختصار کلمات فرانسوی Communauté Européenne یا Conformité Européenne به معنای «موردقبول اروپا» دانست.بیشتر بخوانید »
 • Clarke

  در مهندسی برق، تبدیل آلفا بتا که با عنوان تبدیل کلارک هم شناخته می‌شود یک تبدیل ریاضی است که برای ساده‌سازی تحلیل مدار سه فاز استفاده می‌شود. از لحاظ مفهوم شبیه به تبدیل dqo است. یکی از کاربردهای مهم تبدیل تولید سیگنال مرجع است که در کنترل مدولاسیون بردار فضایی اینورتر سه فاز استفاده می‌شود.بیشتر بخوانید »
 • Common Cause Failure

  خرابی هایی از آیتم های مختلف بدست آمده از علل مستقیم یکسان و با یک بازه زمان کوتاه مرتبط اتفاق می افتد، باید توجه شود که این خرابی ها، نتایج خرابی های دیگر نیستند.
 • Constant power

  • توان ثابت (Constant power)

  یک بار توان ثابت هنگامیکه مواد در حال چرخش هستند و قطر موقع چرخیدن در حال تغییر است، نرمال است. در روابط و نمودار، توان ثابت است و گشتاور به طور معکوس با سرعت متناسب است.
 • Constant torque

  • گشتاور ثابت (Constant torque)

  یک نوع گشتاور بار ثابت هنگامیکه حجم ثابتی در پروسه ی در حال انجام است، نرمال است. به عنوان مثال کمپرسور های اسکرو، خطوط تغذیه و حامل ها، برنامه های متداول گشتاور ثابت می باشند.بیشتر بخوانید »
 • Control engineering

  مهندسی کنترل (به انگلیسی: Control engineering) گرایشی از مهندسی برق و مهندسی مکانیک است و کاربرد گسترده‌ای در رشته‌های مهندسی هوافضا، مهندسی شیمی و حتی اقتصاد وزیست‌شناسی دارد.بیشتر بخوانید »
 • Control Valve

  شیر کنترل(به انگلیسی: Control Valve) گونه‌ای از شیرهای صنعتی هستند که در سیستم‌های کنترلی فرآیند به کار می‌روند.این نوع از شیرها با فرمان گرفتن از کنترلر، باز یا بسته می‌شوند در نتیجه دخالت مستقیم انسان در آن وجود ندارد.بیشتر بخوانید »
 • Corrective Maintenance

  فعالیت های نگهداری ای هستند که بعد از شناخت خرابی انجام می شوند، به منظور قرار گیری یک آیتم در حالتی که توانایی اجرای یک عملگر مورد نیاز را داشته باشد.
 • Crane

  جرثقیل یا کرین (Crane) به زبان پارسی گرانبر وسیله‌است که بار رادر راستای قائم با ترکیب شش جهت حرکتی کنترل پایا جا به جا میکند.بیشتر بخوانید »
 • DC motor

  ماشین جریان مستقیم وسیله‌ای الکتریکی است که انرژی جریان مستقیم برق را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. مدل معمول این نوع موتورها وابسته به نیروی حاصل از میدان‌های مغناطیسی است.بیشتر بخوانید »
 • DCS

  سامانه کنترل توزیع‌شده یا سامانه کنترل پراکنده یا دی‌سی‌اس (به انگلیسی: Distributed control system - DCS) برای کنترل فرایندهای صنعتی مانند نیروگاه‌های تولید برق، پالایشگاه‌های نفت و گاز، تصفیه آب و فاضلاب، صنایع شیمیایی، غذایی و خودروسازی مورداستفاده قرار می‌گیرند.بیشتر بخوانید »
 • Deadband

  Deadband

  (گاهی اوقات به نام یک منطقه بی طرف یا منطقه مرده) فاصله یک دامنه سیگنال و یا گروه که در آن هیچ عملی رخ نمی دهد است (سیستم است «مرده» - یعنی خروجی صفر است). مناطق Deadband را می توان در رگولاتور ولتاژ و کنترل دیگر استفاده می شود برای جلوگیری از نوسان یا چرخه فعال-غیر فعال کردن تکرار (به نام 'شکار در سیستم های کنترل نسبی).بیشتر بخوانید »
 • deceleration

  شیب استپ منظور تاخیر در کاهش سرعت (شمارش پذیری و غیر قابل شمارش، کاهش سرعت) (غیر قابل شمارش) عمل یا فرایند کاهش سرعت. موشک اکنون در حال تعلیق است. (شمارنده) مقدار که توسط آن سرعت یا سرعت کاهش می یابد (و به همین ترتیب مقدار اسکالر یا مقدار یک بردار). ترمز باعث کاهش 10 متری در ثانیه در ثانیه می شود.بیشتر بخوانید »
 • DOE

  وزارت انرژی ایالات متحده آمریکا

  وزارت انرژی ایالات متحده آمریکا (به انگلیسی: United States Department of Energy) یکی از پانزده وزارتخانه‌های دولت فدرال ایالات متحده آمریکا است.مقر سازمان در واشنگتن است،  
 • DSP

  پردازش سیگنال دیجیتال (DSP) با نمایش سیگنال به وسیله توالی اعداد یا نشانه‌های پردازش چنین سیگنالی در ارتباط است. پردازش سیگنال دیجیتال و پردازش سیگنال پیوسته زیرمجموعه‌هایی از پردازش سیگنال هستند. DSP شامل زیردامنه‌های زیر می‌شود: صوت و پردازش سیگنال صحبت، پردازش سیگنال سونار و رادار، پردازش آرایه‌های حسگر، پردازش سیگنال آماری، پردازش تصویر دیجیتال، پردازش سیگنال برای مخابرات، کنترل سیستم‌ها، پردازش سیگنال بدن درمانی، و....بیشتر بخوانید »
 • DTC

  کنترل مستقیم گشتاور (DTC) یکی از روش های مورد استفاده در درایوهای فرکانس متغیر است که برای کنترل گشتاور سه فازی موتورهای الکتریکی AC ( و در آخر برای سرعت) مورد استفاده قرار می‌گیرند. این عملکرد شامل محاسبه‌ی برآورد شار مغناطیسی موتور و گشتاور بر اساس ولتاژ اندازه‌گیری و جریان به موتور است.
 • Duty Cycle

  در علوم مهندسی دورهٔ کاری (به انگلیسی Duty Cycle) به نسبت زمان کاری ماشین به کل بازهٔ زمانی گفته می‌شود. این اصطلاح بیشتر در منابع تغذیه سوییچینگ کاربرد دارد. مثلا دوره کاری ۶۰٪ یعنی دستگاه ۶۰٪ مواقع روشن و ۴۰٪ مواقع خاموش است. واحد کار برحسب نوع فعالیت می‌تواند ثانیه یا حتی روز باشد.بیشتر بخوانید »
 • EASA

  آژانس ایمنی هوایی اروپا

  آژانس ایمنی هوانوردی اروپا (EASA) یکی از آژانس های اتحادیه اروپا (EU) با وظایف نظارتی و اجرایی در زمینه ایمنی حمل و نقل هوایی غیر نظامی است. بر اساس در کلن، آلمان، EASA در 15 جولای سال 2003 ایجاد شد، و آن را به قابلیت های کامل در سال 2008 رسیده است، مصرف بیش از توابع از مقامات هواپیمایی مشترک (JAA). انجمن تجارت آزاد (انجمن تجارت آزاد اروپا) کشورهای اروپایی شرکت در آژانس واگذار شده است.بیشتر بخوانید »
 • Electrical resistance and conductance

  مقاومت و رسانایی الکتریکی

  رسانایی الکتریکی به مفهوم اندازه‌گیری قابلیت هدایت جریان الکتریکی در یک ماده هست و یکای آن در سیستم استاندارد بین‌المللی واحدها، زیمنس (یکا) است.بیشتر بخوانید »
 • Electromagnetic Interference

  EMI یا Electromagnetic Interference یا تداخل الکترومغناطیسی پدیده‌ای مضر است که باعث می‌شود سیگنال تحت تأثیر امواج الکترومغناطیسی قرار بگیرند و کیفیت آن کاهش یابد. شاید برایتان پیش آمده که وقتی گوشی خود را نزدیک اسپیکر روشن کامپیوتر قرار می‌دهید، صداهایی از اسپیکر به گوش می‌رسد. به خصوص زمانی که گوشی شما مشغول دریافت سیگنال باشد و کسی به شما زنگ بزند یا پیامک ارسال کند.بیشتر بخوانید »
 • Electromagnetism

  الکترومغناطیس (به انگلیسی: Electromagnetism) شاخه‌ای از علم فیزیک است که به مطالعهٔ پدیده‌های الکتریکی و مغناطیسی و ارتباط این دو با هم می‌پردازد. از طرفی یکی از چهار نیروی بنیادی طبیعت است (سه نیروی دیگر نیروی هسته‌ای قوی، نیروی هسته‌ای ضعیف و گرانش هستند). در نظریهٔ الکترومغناطیس این نیروها به‌وسیلهٔ میدان‌های الکترومغناطیسی توصیف می‌شوند. الکترومغناطیس توصیفگر بیشتر پدیده‌هایی‌ست (به جز گرانش) که در زندگی روزمره اتفاق می‌افتد. الکترومغناطیس همچنین نیرویی‌ست که الکترون‌ها و پروتون‌ها را در داخل اتم‌ها پیش هم نگه می‌دارد. درحقیقت حامل همهٔ نیروهای درون مولکولی، نیروی الکترومغناطیسی است.بیشتر بخوانید »
 • Enclosure

  بدنه یا محفظه ادوات الکتریکی وظیفه محافظت از قطعات را به عهده دارد. اولین خاصیت بدنه اینست که از تماس با قسمت های برق دار یا متحرک و همچنین از ورود اجسام یا ذرات خارجی به داخل دستگاه مورد نظر جلوگیری نماید. دومین خاصیت بدنه این است که از ورود آب با مقادیر مختلف به داخل دستگاه جلوگیری کند. خواص دیگر بدنه از آن جمله حفاظت در مقابل انفجار و آتش سوزی در صنایع هیدروکربنی، در قسمت های بعد مورد بررسی قرار گیرد.بیشتر بخوانید »
 • Encoder

  انکودر

  در طراحی دیجیتال، رمزگذار (به انگلیسی: encoder) مداری است که ۲n خط ورودی و n خط خروجی دارد. مدار انکودر عکس عمل دیکودر را انجام می‌دهد. مدار انکودر، سیگنال‌های باینریهای چندگانه ورودی را به یک عدد کوچکتر فشرده می‌کند. بیشتر بخوانید »
 • EXPL

  محفظه محصور ضد انفجار (EXPL) موتور ضد انفجار، یک ماشین کاملا محصور است و برای مقاومت در برابر انفجار گاز یا بخار در داخل پوسته موتور طراحی شده است و از ایجاد اشتعال از طریق جرقه، فلش و یا انفجار در خارج از موتور جلوگیری میکند.بیشتر بخوانید »
 • Feed forward

  کنترل پیشخور پیشخور اصطلاحی است که به توصیف عنصر یا مسیر موجود در سیستم کنترل میپردازد که از یک سیگنال کنترل ناشی از منبعی در محیط خارجی اش عبور می‌کند تا به باری در محیط خارجی (کنترل ) برسد؛ این سیگنال اغلب سیگنال فرمانی است که از یک اپراتور خارجی ناشی می شود.بیشتر بخوانید »
 • FLC

  جریان هجومی Full load current به جریان مصرفی بار الکتریکی در لحظهٔ اتصال بار به منبع تغذیه گفته می‌شود. مقدار این جریان در وسایل مختلف متفاوت است به طوری که در یک ترانسفورماتور با هستهٔ آهنی (مثلاً در بالاست‌های سنتی لامپ‌های فلورسنت) می‌تواند بین ۵ تا ۱۰ برابر جریان نامی باشد که ناچیز تلقی می‌شود و در وسایل الکترونیکی مدرن مانند منابع تغذیه، ممکن است تا ۲۰ برابر جریان حالت عادی باشد. این جریان اغلب طول عمر کوتاهی دارد (در حد میلی‌ثانیه) با این وجود می‌تواند باعث عملکرد ناخواستهٔ مدارشکن‌ها شودبیشتر بخوانید »
 • flow rate

  آهنگ شارش حجمی (بِدِه حجمی) یا دبی حجمی(به انگلیسی: Volumetric flow rate) در فیزیک و علوم مهندسی برای توصیف میزان جریان عبوری از یک مقطع خاص در واحد زمان به کار می‌رود. این کمیت با نماد Q نشان داده می‌شود و متناسب با دستگاه آحاد انتخابی، واحد آن تعیین می‌شود. در سیستم SI معمولاً با واحد متر مکعب بر ثانیه m3 s-1 بیان می‌شود.بیشتر بخوانید »
 • Fluid coupling

  کوپلینگ مایع

  کوپلینگ سیالی یا کوپلینگ هیدرولیک، یک دستگاه هیدرودینامیکی است که برای انتقال قدرت مکانیکی چرخش مورد استفاده قرار می گیرد و در گیربکس خودرو، به عنوان یک جایگزین برای کلاچ مکانیکی بکار می رود. همچنین، کاربردهای گسترده ای در راه اندازی ماشین آلات دریایی و صنعتی دارد، جایی که در آن ضروری است که انجام عملیات با سرعت متغیر و راه اندازی کنترل شده، بدون ایجاد شوک soft starter در بارگذاری سیستم انتقال قدرت انجام شود.بیشتر بخوانید »
 • FOC

  کنترل برداری که قبلاً کنترل میدانی یا (FOC) نامیده می‌شد، یک روش کنترل درایو فرکانس متغیر(VFD) است که یک موتور الکتریکی AC سه فاز را با استفاده از دو متغیر خروجی اینورتر VFD کنترل می‌کند: اندازهٔ ولتاژ فرکانس (زاویهٔ ولتاژ، یا فاز فقط به صورت غیر مستقیم کنترل می‌شوند.)بیشتر بخوانید »
 • Grounding

  زمین الکتریکی در مهندسی برق، واژه زمین یا ارت با توجه به کاربردهای آن دارای معانی متفاوتی است. زمین در یک مدار الکتریکی می‌تواند نقش یک نقطه مبدا را داشته باشد که بر طبق آن بقیه ولتاژهای الکتریکی را اندازه‌گیری می‌کنند. واژه زمین همچنین به مسیری کلی برای بازگشت جریان به منبع نیز اطلاق می‌شود. این واژه در مورد یک اتصال مستقیم به زمین نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.بیشتر بخوانید »
 • Grundfos

  معرفی شرکت گراندفوس
  شرکت گراندفوس پیشرو در ارائه بهترین و مناسب ترین راه حل در انتخاب انواع الکتروپمپ در جهان
  گراندفوس با تولید سالانه بیش از ۱۶ میلیون پمپ به یکی از پیشگامان در عرصه تولید پمپ در جهان تبدیل شده است.
  بیشتر بخوانید »
 • HAZ

  شرایط محیطی خطرناک (HAZ) کاربری های موتورها در محل های خطرناک با توجه به نوع محیط خطرناک موجود، ویژگی های خاص موادی که ایجاد خطر می کنند، احتمال قرار گرفتن در معرض محیط، و حداکثر سطح درجه حرارت ایمن برای ماده ای که ایجاد خطر می کند.بیشتر بخوانید »
 • HIPOT

  HIPOT مخفف است پتانسیل بالا. به طور سنتی، hipot یک اصطلاح داده شده به یک کلاس از ابزار تست ایمنی الکتریکی استفاده می شود به منظور بررسی است عایق الکتریکی لوازم تولید شده در انتهای کار، کابل ها یا دیگر مجامع سیمی، تخته مدار چاپی، موتورهای الکتریکی و ترانسفورماتور.

  در شرایط عادی، هر دستگاه الکتریکی یک مقدار حداقل از جریان نشتی با توجه به ولتاژ و خازن های داخلی در حال حاضر در محصول تولید کند. بیشتر بخوانید »
 • HP

  اسب بخار (به انگلیسی: Horsepower) که با hp نشان داده می‌شود، نام چند یکای توان است که میزان کار انجام شده را می‌سنجد. این واژه در اواخر قرن هجدهم توسط مخترع اسکاتلندی جیمز وات برای مقایسه بازده موتور بخار با قدرت اسب‌های کاری به تصویب رسید.  بعد از آن برای سنجش بازده موتورهای پیستونی و الکتریکی و توربین ها کاربرد آن بیشتر گشترش یافت، بیشتر بخوانید »
 • HVAC

  اچ‌وی‌ای‌سی یا اچ واک (به انگلیسی: HVAC) مخفف حروف ابتدایی 'Heating, Ventilating and Air Conditioning که به مجموعه تکنولوژی‌های مربوط به «گرمایش، تهویه و تهویه‌مطبوع» اطلاق می‌شود که در برگیرنده فناوری‌های مربوط به ایجاد آسایش از طریق تهویه و ایجاد شرایط دمایی مطبوع برای محیط‌های داخلی ساختمان است. طراحی سیستم‌های اچ‌وی‌ای‌سی یکی از زیرگروه‌های اصلی مهندسی مکانیک و بر اساس اصول ترمودینامیک، مکانیک شاره‌ها و انتقال گرما شکل گرفته است. بیشتر بخوانید »
 • IEC

  کمیسیون الکتروتکنیکی بین‌المللی

  آی‌ئی‌سی یا کمیسیون الکتروتکنیک بین‌المللی (به انگلیسی: International Electrotechnical Commission یا IEC) یک موسسهٔ استاندارد غیرانتفاعی غیردولتی است که استانداردهایبین‌المللی کلیهٔ فن‌آوریهای مرتبط با الکترونیک و الکتریسیته (در کنار هم با نام الکتروتکنولوژی شناخته می‌شوند) را تهیه و منتشر می‌کند. بیشتر بخوانید »

 • IGBT

  Insulated-gate bipolar transistor

  ترانزیستور دو قطبی با درگاه عایق‌ شده یا IGBT (کوتاه شده عبارت انگلیسی Insulated gate bipolar transistor) جزو نیمه هادی قدرت بوده و در درجه اول به عنوان یک سوئیچ الکترونیکی استفاده می شود که در دستگاه های جدید برای بازده بالا و سوئیچینگ سریع استفاده میشود. این سوئیچ برق در بسیاری از لوازم مدرن از جمله اینورتر های فرکانس متغیر خودروهای برقی، قطار، یخچال ها، تردمیل، دستگاه های تهویه مطبوع و حتی سیستم های استریو و تقویت کننده هااستفاده میشود.بیشتر بخوانید »
 • Instrumentation engineering

  مهندسی ابزار دقیق (به انگلیسی: Instrumentation engineering)علمی میان رشته‌ای است که با اندازه گیری کمیت‌های فیزیکی(فشار،دما،سطح مواد در مخازن و فلو) و کنترل آنها سرو کار دارد. این رشته زیر شاخه مهندسی کنترل می‌باشد.بیشتر بخوانید »
 • LCC

  Life Cycle Costs

  آنالیزهای LCC ، یک روش برای محاسبه هزینه یک سیستم برای تمام طول عمر آن است. آنالیز یک سیستم متداول هزینه های اولیه را دربردارد؛ هزینه های نصب و راه اندازی، انرژی، عملکرد، هزینه های نگهداری و تعمیر به نسبت زمانی که کارخانه کار نمی کند، بیشتر بخوانید »
 • LRA

  Lock Rotor Amper یعنی مقدار امپری که روتور در ان قفل میکند
 • LRC

  قفل شدن لحظه ای شافت موتور و بالا رفتن شدید جریان موتور که در بعضی از موارد تا ۲۵۰% جریان نامی افزایش میابد.بیشتر بخوانید »
 • NEC

  آیین‌نامه ملی برق یا ان‌ئی‌سی (به انگلیسی: NEC) یک استاندارد خودگسترش‌یافته توسط انجمن حفاظت آتش ملی (NFPA) در آمریکا است که با نام NFPA 70 نیز شناخته می‌شود و در نوشتن قوانین بیش از ۴۲٬۰۰۰ شهرستان، شهرداری و ایالت امریکا به کار رفته است. این استاندارد در پی اجماع‌های سه‌سالانه بین متخصصین و کاربران به‌روز می‌شود. در این بین اگر نیاز به تفسیر فرایندهای ان‌ئی‌سی وجود داشته باشد،بیشتر بخوانید »
 • NEMA

  انجمن ملی تولیدکنندگان برقی (به انگلیسی: National Electrical Manufacturers Association) (تأسیس ۱۹۲۶) مشهور به NEMA، یک سازمان آمریکایی است که در زمینه استانداردهای مورد استفاده در صنایع، مهندسی، و پزشکیفعالیت دارد.بیشتر بخوانید »
 • NFPA

  National Fire Protection Association

  انجمن ملی حفاظت در برابر آتش

  انجمن ملی حفاظت در برابر آتش (NFPA) یک اتحادیه صنفی در ایالات متحده است که با برخی از اعضای بین المللی این اتحادیه ، به ایجاد و حفظ استانداردها و کدهای خصوصی و ایمن سازی شده برای استفاده می پردازند و همه اینها باید توسط دولت های محلی تصویب شوند.بیشتر بخوانید »
 • ODP

   محفظه مقاوم در برابر قطره (ODP) این محفظه اجازه می دهد تا هوا برای خنک کردن از میان سیم پیچ به گردش درآید، اما از ریخته شدن قطرات مایع (با  زاویه ۱۵ درجه نسبت به محور قائم) بر روی موتور جلوگیری میکند. و به طور معمول در محیطهای داخلی که نسبتا تمیز و خشک هستند، مورد استفاده قرار می گیرد.بیشتر بخوانید »
 • over voltage

  اضافه ولتاژ

  اضافه ولتاژ زمانی را گویند که ولتاژ برای مدت بیش از یک دقیقه بیشتر از ۱۱۰٪ مقدار نامی شود.
 • Park transformation

  در مهندسی برق، تبدیل dqo یا تبدیل مستقیم-عمود-صفر (یا dq0 یا 0dq یا odq یا dqo) یک تبدیل ریاضی است که برای ساده سازی تحلیل مدار سه فاز به کار می‌رود. در حالتی که مدار سه فاز متعادل است استفاده از تبدیل dqo سه کمیت متناوب را را به دو کمیت DC کاهش می‌دهد.بیشتر بخوانید »
 • PID

  کنترل‌کننده پی‌آی‌دی (به انگلیسی: proportional–integral–derivative controller (PID controller)) از رایج‌ترین نمونه‌های الگوریتم کنترل بازخوردی است که در بسیاری از فرایندهای کنترلی نظیر کنترل سرعت موتور AC، کنترل فشار، کنترل دما و... کاربرد دارد. کنترل کننده PID مقدار «خطا» بین خروجی فرایند و مقدار ورودی مطلوب (setpoint) محاسبه می‌کند. هدف کنترل‌کننده، به حداقل رساندن خطا با تنظیم ورودی‌های کنترل فرایند است.بیشتر بخوانید »
 • PLC

  پی‌ ال‌ سی (به انگلیسی: Programmable Logic Controller) یا کنترل‌گر منطقی برنامه‌پذیر رایانه کنترل‌گر تک منظوره‌ای است که به دلیل ویژگی‌های خاصش بیشتر برای کنترل فرایندهای مکانیکی یا صنعتی مانند خطوط تولید استفاده می‌شود.بیشتر بخوانید »
 • POWER

  POWER

  توان معانی گوناگونی دارد، روشن‌ترین معنی آن به نیرو برمی‌گردد. (اگرچه در فیزیک دو واژه توان و «نیرو» با یکدیگر تفاوت دارند) در واقع به سرعت انجام کار توان می گویند.بیشتر بخوانید »
 • pump

  پُمپ یا تُلُمبه (به انگلیسی: Pump) وسیله‌ای مکانیکی برای انتقال مایعات است که با افزایش فشار جریان آن، امکان جابجایی را به ارتفاعی بالاتر (با افزایش هد) یا حتی پایین دست (معمولاً حوضچه یا مخزن) فراهم می‌آورد. پمپ کاربردهای فراوان در صنعت و حتی در وسایل نقلیه دارد. بیشتر بخوانید »
 • PWM

  مدوله‌ سازی پهنای پالس یا مدوله‌ سازی پهنای تَپ (به انگلیسی: PWM) به معنای تغییر دادن ضریب وظیفه یک سیگنال به منظور ارسال اطلاعات در یک کانال مخابراتی و یا تنظیم مقدار توان ارسالی به بار است. PWM یا Pulse Width Modulation یا Pulse Duration Modulation ( مدولاسیون عرض پالس یا مدولاسیون مدت زمان پالس ) نام تکنیکی در الکترونیک است که استفاده گسترده ای در صنایع الکترونیک قدرت و مخابرات دارد.بیشتر بخوانید »
 • Quadratic torque

  • گشتاور درجه دوم  (Quadratic torque)

  گشتاور درجه دوم شایع ترین نوع بار است. برنامه های کاربردی متداول، پمپ های سانتریفیوژ و فن ها می باشند. در روابط و شکل شماتیک، گشتاور درجه دوم است و توان به صورت مکعبی برای سرعت متناسب است.
 • RAS Pumping

  RETURN ACTIVATED SLUDGE PUMPING پمپاژ لجن از مواد پاک کننده ثانویه به مخازن هوادهی، فعال بودن زیست توده در مخازن هوادهی است. این به عنوان "لجن فعال بازگشتی" (RAS) پمپاژ می شود.بیشتر بخوانید »
 • REGENERATIVE

  درایوهای احیا کننده

  REGENERATIVE  راه حلی کاربردی و خاص است برای جلوگیری از هدر رفتن و احیای انرژی که به صورت متداول در مقاومت ترمزها تخلیه میشود.
  انرژی فوق زمانی تولید میشود که سرعت بار یا مکانیک بیشتر از سرعت تنظیم شده موتور باشد یا میل به افزایش سرعت نماید در این زمان که میتواند کوتاه یا طولانی باشد انرژی از سمت موتور به اینورتر بازگردانده میشود یا به اصطلاح موتور ژنراتور میشود که معمولا این انرژی در مقاومت تخلیه و تبدیل به گرما میگردد.
  بیشتر بخوانید »
 • RLA

  Running Load Amper=Rated Load Amper درواقع میزان امپری که دستگاه در هنگام کار میکشد
 • Robert H. Park

  رابرت ه. پارک (به انگلیسی: Robert H.Park) (زاده ۱۵ مارس ۱۹۰۲ - مرگ ۱۸ فوریه ۱۹۹۴) یک مهندس برق آمریکایی و مخترع بود، او بیشتر با تبدیل پارک شناخته شده است، که برای تجزیه و تحلیل ساده تر مدارهای الکتریکی سه فاز استفاده می‌شود.بیشتر بخوانید »
 • rotodynamic

  پمپ روتودینامیک (Rotodynamic pump) پمپ روتودینامیک یک ماشین جنبشی است که بطور مستمر به مایع در حال پمپاژ انرژی می رساند. این انرژی رسانی توسط پروانه چرخشی، پروانه، و یا روتور در مقابل استفاده از پمپ جابجایی مثبت است که در این پمپ مقدار ثابتی از مایع با به دام افتادن حرکت کرده و سپس پمپ، حجم به دام افتاده را تخلیه می کند. نمونه هایی از کاربرد پمپ های روتودینامیک شامل وارد کردن انرژی جنبشی به یک مایع است؛ مانند استفاده از پمپ های گریز از مرکز برای افزایش سرعت یا فشار مایع.
 • Rotor

  چرخانه یا روتور به بخش چرخندهٔ یک دستگاه یا ماشین می‌گویند. این چرخانه‌ها را می‌توان در دستگاه‌هایی مانند موتور، تلمبه یا بالگردها دید. به بخشی از دستگاه که نمی‌چرخد ایستانه می‌گویند.بیشتر بخوانید »
 • RPM

  RPM یا سرعت دور بر دقیقه، (به انگلیسی: Revolutions Per Minute)، که به اختصار به‌صورت r/min، rpm، RPM یا r.min−۱ نشان داده می‌شود، یکی از یکاهای اندازه‌گیری سرعت دورانی است. این یکا، بیان‌کنندهٔ تعداد دورهای چرخشی کاملی است که یک قطعه در مدت یک دقیقه به دور یک محور ثابت انجام می‌دهد. این یکا معمولاً برای بیان سرعت چرخش در ماشین‌های دوار مورد استفاده قرار می‌گیرد.بیشتر بخوانید »
 • RTD

  مقاومت سنج، آشکارسازهای دما مقاومت نیز نامیده می شود (RTDs)، سنسور برای اندازه گیری درجه حرارت توسط روابط مقاومت از این عنصر RTD با درجه حرارت می باشد. اکثر عناصر RTD از یک طول سیم فایل های خوب پیچیده در اطراف یک هسته سرامیک یا شیشه ای تشکیل شده است. بیشتر بخوانید »
 • SCADA

  اسکادا سامانه سرپرستی و گردآوری داده یا اسکادا (به انگلیسی: SCADA: Supervisory Control And Data Acquisition) به سامانه‌های کنترل و اندازه‌گیری در مقیاس بزرگ اطلاق می‌شود. معمولاً منظور از اسکادا یک سامانهٔ مرکزی است که نظارت و واپایی یک سایت یا سیستم گسترده در فواصل زیاد (در حد چندین کلیومتر) را بر عهده دارد.بیشتر بخوانید »
 • SCR

  این قطعه (silicon controlled rectifiers) به عنوان کلید به کار میرود. کلیدی که حرکت مکانیکی ندارد درنتیجه عمر آن طولانی تر است.

  تریستور دارای سه پایه به نامهای (آندa) (کاتدk) و (گیتg) میباشد.بیشتر بخوانید »

 • sensor

  سنسور ابزاری است که در همه دستگاههای اندازه‌گیری وجود دارد و وظیفه تبدیل یک کمیت فیزیکی به یک سیگنال الکتریکی را در تجهیزات الکترونیکی و یا تبدیل کمیت فیزیکی به یک سیگنال نیوماتیکی در تجهیزات نیوماتیکی را دارد. انواع دستگاههای اندازه‌گیری دارای سنسور یا حس کننده‌های متفاوتی هستند که کمیت‌هایی مانند دما، فشار، دبی و غیره را اندازه‌گیری می‌کنند. این سنسورها بر حسب نوع عملکرد، دارای خروجی‌های متفاوتی از قبیل مقاومت، ظرفیت الکتریکی، جابجایی و غیره است. سنسورها البته کاربردهائی نظیر آشکار سازی وجود و یا عدم وجود نیز دارند نظیر سنسور نوری . سنسورهای دما نظیر انواع ترموکوپل و RTDبیشتر بخوانید »
 • SF

  فاکتور خدمات ( سرویس دهی) موتور (SF)، تعریف شده توسط شرکت NEMA

  میزان اسب بخار توان مجاز درهنگام بارگیری فاکتور خدمات موتور (SF درصد اضافه باری است که موتور زمانی که با تلرانس ولتاژ مناسب بطور معمول عمل می کند، می تواند برای دوره های کوتاه مدت تحمل کند. بیشتر بخوانید »
 • SFG

  نمودار گذر سیگنال (به انگلیسی: Signal-flow graph یا SFG) نوع خاصی از نمودار بلوکی و گراف جهت‌دار است که شامل گره و شاخه می‌شود. هر گره حکم یک متغیر و هر شاخه حکم یک بهره را دارد. به وسیله SFG می‌توان ارتباط خطی میان متغیرهای یک سیستم را نشان داد.بیشتر بخوانید »
 • SRM

  موتورهای رلوکتانس سوئیچ شونده

  موتور رلوکتانس سوئیچ شونده ( موتور مقاومت مغناطیسی سوئیچی -  SRM) نوعی موتور پله ای است، یک موتور الکتریکی که با گشتاور رلوکتانس راه اندازی می شود. برخلاف انواع معمول موتورهای DC، قدرت، بجای روتور (سیم پیچ ثانویه)، بیشتر بخوانید »
 • Stator

  ایستانه یا استاتور (Stator) بخش ثابت یک دستگاه یا ماشین چرخنده است. بخش چرخنده دستگاه که چرخانه نامیده می‌شود معمولاً چرخش خود را در درون ایستانه انجام می‌دهد. از اینگونه دستگاه‌ ها می‌توان برای نمونه ازتلمبه‌ ها و موتور ها نام برد.بیشتر بخوانید »
 • Synchronous motor

  موتور سنکرون (به انگلیسی: Synchronous motor) دسته‌ای از موتورهای الکتریکی برق متناوب (AC) هستند که روتور (قسمت دوار) در آن‌ها با سرعت ثابتی می‌چرخد. درواقع این سرعت ثابت همان سرعت میدان مغناطیسی دوار حاصل از نوسان برق متناوب در استاتور است.بیشتر بخوانید »
 • TEAO

  موتور کاملاً محصور با هوای بیش از اندازه (TEAO) فن های وکیوم در برابر گرد و غبار و موتورهای دمنده ی غبار برای فن های نصب شده در محور (شفت) یا فن های تسمه محور طراحی شده اند. موتور باید در مسیر جریان هوای فن، نصب شود.
 • TEFC

  محفظه کاملا محصور خنک شده توسط فن (TEFC) محفظه هرمس این محفظه، از تبادل آزادانه هوا بین داخل و خارج قاب جلوگیری می کند اما به طور کامل محفظه را مهر و موم نمی کند. یک دستگاه فن به محور متصل شده و یک فشار هوای رو به جلو را در حین کار در قاب (محفظه) ایجاد می کند تا به روند خنک کردن کمک کرده باشد.بیشتر بخوانید »
 • TENV

  محفظه کاملا محصور بدون تهویه مناسب (TENV) این محفظه مشابه یک TEFC است اما هیچ فن خنک کننده ای ندارد و متکی بر شرایط معمولی برای خنک کردن است. هیچ بادخور یا دهانه بازی ندارد، برای جلوگیری از تبادل آزاد هوا، کاملا محکم محصور شده، اما هوابندی نشده است.بیشتر بخوانید »
 • TEWD

  موتور کاملاً محصور با قابلیت شستشو (TEWD) این نوع محفظه برای مقاومت در برابر فشار بالای شستشو و یا دیگر محیط های مرطوب طراحی شده است. قابل استفاده در محفظه های TEAO، TEFC و  ENV که کاملا محصور شده و برای موتورهایی که در شرایط سخت قرار دارند:بیشتر بخوانید »
 • TGV فرانسه

  ت ژ و (به انگلیسی: TGV) نام سامانه قطار تندرو فرانسه است. این نام کوتاه شده عبارت قطار با سرعت زیاد (به فرانسوی: Train à Grand Vitesse) است. نخستین نمونه این نوع قطارها در سال ۱۹۸۱ بین پاریس و لیون بکار گرفته شد.بیشتر بخوانید »
 • THD

  Total Harmonic Distortion

  اعوجاج هارمونیکی

  THD یا اعوجاج هارمونیک کل، یک پارامتر کیفی بوده و نمایانگرآن است که یک شکل موج یا سیگنال تا چه حد به شکل موج سینوسی‌ نزدیک می‌باشد. مقدار THD بر حسب درصد بیان شده و هرچه میزان THD کمتر باشد شکل موج سینوسی دارای کیفیت بهتری بوده بیشتر بخوانید »
 • THDI

  stands for Total Harmonic Distortion of Current electronics

  مخفف مجموع اعوجاج هارمونیکی جریان الکترونیک

 • THDV

  THDV stands for Total Harmonic Distortion Voltage

  مخفف مجموع اعوجاج هارمونیکی ولتاژ

 • Transducer

  یک ترانسدیوسر (مبدل) بنا به تعریف ، وسیله ای است که سیگنال الکتریکی حاصله از سنسور را تبدیل به یک سیگنال الکتریکی استاندارد(ولتاژ 5-0،جریان 20-4 میلی امپر) می کند، یعنی اگر یک سنسور فشار همراه یک ترانسدیوسر باشد ، سنسور، پارامتر فشار را اندازه می گیرد و مقدار تعیین شده را به ترانسدیوسر تحویل می دهد ، سپس ترانسدیوسر آن را به یک سیگنال الکتریکی قابل درک برای کنترلر و صد البته قابل ارسال توسط سیم های فلزی ، تبدیل می کند بیشتر بخوانید »
 • Transformer

  ترانسفورماتور یا ترانسفورمر (به انگلیسی: transformer) وسیله‌ای است که انرژی الکتریکی را به‌وسیلهٔ دو یا چند سیم‌پیچ و از طریق القای الکتریکی از یک مدار به مداری دیگر منتقل می‌کند. بیشتر بخوانید »
 • Transmitter

  ترانسمیتر از ترکیب دو واژه TRANSFER+METER گرفته شده است.یعنی تجهیزی که بتواند یک کمیت فیزیکی را اندازه گیری کرده(METERING)وآن را به مکانی دورتر مثل اتاق کنترل انتقال(TRANSFER) دهد.می تواند نیوماتیکی و یا الکترونیکی باشد. در هر دو مورد،سیگنال ارسالی استاندارد بوده و برای تجهیزاتی که در LOOP کنترل قرار دارند قابل فهم می باشد.بیشتر بخوانید »
 • TRIAC

  ترایاک (به انگلیسی: TRIAC سرنام Triode for Alternating Current)، قطعه‌ای الکترونیکی است که در صورت فعال‌شدن (تریگر) می‌تواند جریان الکتریکی را در هر دو جهت از خود عبور دهد. ترایاک عملکردی مانند تریستور اما بصورت دو طرفه دارد.بیشتر بخوانید »
 • UL

  UL یک شرکت مشاوره و صدور گواهینامه ایمنی در ایالات متحده است که مقر آن در Northbrook ایلینوی است. این دفاتر در 46 کشور اداره می شود. در سال 1894 به عنوان اداره برق تحت الحاقی (دفتر هیئت مدیره هیات مدیره آتش سوزی)، در طول قرن بیستم به عنوان آزمایشگاههای تحت الحاقی شناخته شد و در تجزیه و تحلیل ایمنی بسیاری از فن آوری های جدید قرن بیستم، به ویژه پذیرش عمومی برق و تهیه استانداردهای ایمنی برای دستگاه های الکتریکی و اجزای سازنده.بیشتر بخوانید »
 • Ultrafiltration

  فراپالایش تراوش از فیلتری که قادر است ذرات بسیار ریز (اولترامیکروسکوپیک) را از خود عبور دهد را فراپالایش یا اولترافیلتراسیون (Ultrafiltration) می‌نامند. فراپالایش با بهره‌گیری از غشاها انجام می‌شود و از این نوع غشا برای جداسازی ماکروملکول‌هایی با اندازه ۲۰ تا ۱۰۰۰ انگستروم استفاده می‌شود.بیشتر بخوانید »
 • Under Voltage

  منظور از افت ولتاژ (به انگلیسی: Under Voltage)، کاهش سطح ولتاژ در عناصر پسیو (بدون منبع) یک مدار الکتریکی است. افت ولتاژهای روی هادیها، اتصال‌ها، نقاط تماس و مقاومت داخلی منبع، افت‌ولتاژهایی ناخواسته هستند چرا که موجب کاهش ولتاژ تغذیه می‌شوند. در مقابل افت ولتاژهای روی بارها و دیگر عناصر الکتریکی و الکترونیکی مفید هستند.بیشتر بخوانید »
 • Varistor

  Varistor وَریستور ها که به عنوان مقاومت‌های وابسته به ولتاژ (Voltage Dependent Resistors) از آنها یاد می‌شود، قطعات الکتریکی هستند که وظیفه اصلی‌ شان حفاظت از مدارهای الکترونیکی و سیستم‌های قدرت توسط جذب انرژی اضافی و تنظیم مقادیر ناخواسته ولتاژهای زودگذر (ناپایدار) است.بیشتر بخوانید »
 • Vector control

  کنترل برداری (Vector control) که همچنین کنترل جهت­ یابی میدان مغناطیسی (یا کنترل امتدادیابی میدان مغناطیسی) (FOC) نامیده می‌شود، یک روش کنترل درایو فرکانس متغیر (VFD) می­باشد که در آن جریان­های استاتور یک موتور الکتریکی جریان متناوب (AC) سه فاز، به صورت دو مؤلفه عمود بر هم که می­توانند در یک بردار تجسم شوند، شرح داده می­شوند. بیشتر بخوانید »
 • VSD

  درایو سرعت قابل تنظیم (ASD) و یا درایو سرعت متغیر (VSD) تجهیزات مورد استفاده برای کنترل سرعت ماشین آلات توصیف می کند. بسیاری از فرایندهای صنعتی مانند خطوط مونتاژ باید در سرعت های مختلف برای محصولات مختلف به کار گیرند. بیشتر بخوانید »
 • WRIM

  نوعی موتور القایی است که سیم پیچ های روتور از طریق حلقه های لغزش به مقاومت خارجی متصل می شوند. تنظیم مقاومت امکان کنترل سرعت / گشتاور مشخصه موتور را فراهم می کند. بیشتر بخوانید »
 • yaskawa

  یاسکاوا، (به ژاپنی: 安川電機) شرکت تجهیزات الکتریکی ژاپنی است، که در زمینه طراحی و تولید تجهیزات رباتیک، مکاترونیک و روبات‌های صنعتی، سوئیچ‌ها، موتورهای خودمهار و درایوهای فرکانس‌متغیر، همچنین ارائه خدمات مهندسی سیستمها و فناوری اطلاعات فعالیت می‌کند.بیشتر بخوانید »
 • آسانسور

  Elevator

  آسانسور یا بالابَر یا آسان‌بَر(به فرانسوی: ascenseur)، اتاقک متحرکی است که به وسیلهٔ آن از طبقه‌ای به طبقات بالا روند و یا از طبقهٔ بالا به پایین فرود آیند. به عبارت دیگر آسانسور تجهیزات حمل و نقل عمودی است که حرکت مردم و یا کالا بین طبقات را تسهیل می‌بخشد. آسانسور معمولاً به کمک موتور الکتریکی باعث حرکت عمودی کابین می‌شود.بیشتر بخوانید »
 • آهنرباهای فریت

  آهنرباهای فریت  Ferrite Magnets سرامیک‌هایی هستند که از ترکیب اکسید آهن و فلزهای دو ظرفیتی مانند باریم، استرانسیم،سرب، نیکل، کبالت و … ساخته می‌شوند. فریت‌ها جزء مواد فری‌مغناطیسی هستند. آن‌ها سخت و شکننده‌اند و رنگشان خاکستری یا سیاه است.بیشتر بخوانید »
Next
دکمه بازگشت به بالا
Open chat
چطور می تونم کمکتون کنم ؟
چطور می تونم کمکتون کنم ؟